خانه / آخرین اخبار اقتصاد / پشت پرده ضرب الاجل بانک مرکزی

پشت پرده ضرب الاجل بانک مرکزی

روزبلاگ-اقتصادی: بعد از اعلام ضرب‌الاجل از سوی بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ سود بانکی به ۱۰ درصد برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و ۱۵ درصد سپرده‌های بلندمدت، شاهد تحولاتی جدی و سریع در ارائه خدمات بانکی به مشتریان خود برای جذب سرمایه یا حفظ سرمایه مشتریان قبلی هستیم. این روند حتی تا جایی پیش رفته است که بانک‌ها حاضر به پرداخت سود ۲۳ درصد و گاهی باز‌پس‌دهی کل سرمایه بعد از یک ماه شده‌اند.

 

برخلاف آنچه عده‌ای تصور می‌کنند، این روش به گونه‌ای دور زدن قوانین بانک مرکزی نیست. این روش در واقع راهکاری است که براساس بخشنامه ابلاغی از سوی بانک مرکزی، این اجازه به بانک‌ها داده شده است تا در جهت حل مشکل نقدینگی، قراردادهای با نرخ سود قبلی خود را تمدید کنند. البته سیاستگذار مشکلی با این موضوع نداشته و اعلام تاریخ مشخص به واقع زمان‌آفرینی برای بانک‌هاست.

 

از سویی دیگر بانک‌ها میزان نقدینگی و ترازنامه‌هایشان دچار گرفتاری است و در شرایطی که کل سرمایه‌های موجود در بانک ناگهان از بانک خارج شوند، بانک به شدت دچار گرفتاری نقدینگی خواهد شد. در همین راستا بانک‌ها با ارائه امتیازات ویژه و خاص شرایطی را فراهم خواهند کرد تا با مشتریان بزرگ خود به توافق برسند.

 

از آنجا که این روند تا یک‌سال ادامه پیدا خواهد کرد و تاریخ ۱۱/۶/۹۶ یک‌سال بعد امکان تمدید دارد، می‌توان یک سال پیش رو را نیز فرصتی دانست برای برنامه‌ریزی‌های مالی بعدی. همچنین یک سال در اقتصاد ایران زمانی بسیار طولانی است که می‌توان براساس آن برنامه‌ریزی‌هایی را برپایه اصلاحات ساختاری نظام پولی و بانکی کشور انجام داد.

 

از همین رو ۱۱/۶/۹۶ نقطه عطف برنامه‌ریزی و زمان‌بندی است تا بانک‌ها برای یک‌سال بعد خود برنامه‌ای تعیین کنند. در چنین شرایطی موقعیت بانک‌ها می‌تواند بهبود پیدا کند و در بدترین شکل ممکن خود نرخ سود بهره‌های ۲۲و ۲۳ درصد تمدید شود.

 

اما اگر تجدید ساختار بانکی کشور در طول این یک سال پیش رو که سرمایه‌های بزرگ در بانک‌ها تمدید قرارداد کرده‌اند با سالم‌سازی محیط مالی و بانکی صورت گیرد، می‌توان نرخ سود بانک‌ها را حتی به هشت درصد کوتاه‌مدت و ۱۲ درصد بلندمدت کاهش داد.

 

همچنین نباید فراموش کرد که موقعیت اقتصادی کشور در تمام وجوه خود دچار مشکلات بسیار جدی است. اما می‌توان امیدوار بود که این برنامه‌ریزی در نهایت امکانی فراهم کند تا چالش‌های پیش‌روی اقتصادی کشور کاهش یابد. هرچند این نکته هم دور از ذهن نیست که تمدید تاریخ قراردادهای یک‌ساله با نرخ فعلی ادامه پیدا کند و چندین سال شاهد تکرار این موضوع باشیم.

 

حسن میرزایی

انتهای پیام/*

درباره ی samanrad

همچنین ببینید

حذف صفر پول فعلاً منتفی شد

حذف صفر پول فعلاً منتفی شد طرح تغییر واحد پولی کشور بالاخره پس از چند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *