خانه / اخبار پزشکی / واکسن ضد مواد مخدر هم ساخته شد

واکسن ضد مواد مخدر هم ساخته شد

دانشمندان واکسن جدیدی درست کرده‌اند که می‌تواند مغز را در برابر هروئین و مواد مخدر ایمن نگه دارد.

روزبلاگ-پزشکی: به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ منجر به مرگ ۶۰ هزار نفر، فقط در آمریکا، شده است. واکسن جدید باعث ایجاد ایمنی در مغز در برابر مواد شمیایی تغییردهنده ذهن می‌شود که این امر می‌تواند پایانی برای بحران مواد مخدر باشد.

 

محققان آمریکایی در حال توسعه یک واکسن ترکیبی هستند که محافظت در برابر اثرات هروئین و فنتانیل را فراهم می‌کند. دانشمندان امیدوارند این واکسن روزی بتواند از اعتیاد و اوردوز مرگبار جلوگیری کند.

 

این یافته‌ها، آخرین تحولات در یک روش طولانی تحقیق و بررسی برای درمان اعتیاد است که از واکسیناسیون به عنوان رویکردی موثر در خنثی کردن اثرات مواد مخدر استفاده می‌شود.

 

با وجود این که قدمت چنین تحقیقاتی به دهه ۱۹۷۰ بازمی‌گردد اما دانشمندان می‌گویند افزایش اخیر مصرف مواد مخدر بدین معناست که واکسیناسیون برای مقابله با قدرت آن مهم‌تر از همیشه است.

 

کیم جاندا، شیمیدان از موسسه تحقیقاتی اسکرپس در کالیفرنیا، در این باره گفت: «نیاز فوری به پیدا کردن داروهای موثر برای درمان اختلالات مصرف مواد مخدر وجود دارد. مصرف‌کنندگان مواد به سمت اپیوئید و نمونه‌های قوی‌تر این مواد می‌روند که صد برابر قوی‌تر از هروئین است».

 

یکی از دشواری‌های توسعه یک واکسن برای مقابله با چنین مواد مخدری این است که اپیوئید از مولکلو‌ل‌های کوچکی ساخته شده که سیستم ایمنی قادر به تشخیص آنها نیست بنابراین هیچ‌کاری برای مقابله با آنها نمی‌کند.

 

تیم تحقیقاتی جاندا برای تقویت کردن واکنش دفاعی بدن، مولکول‌های کوچکی به نام «هاپنز» ساخته‌اند که مشابه مولکول‌های اپیوئید است ولی پروتئین متصل به آن، با نام «اپیتوپ»، به عنوان محل اتصال برای آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سیستم ایمنی بدن با تزریق یک سری واکسن تمرین داده می‌شود و یاد می‌گیرد که ساختارهای مولکولی که شبیه اپیوئید هستند را شناسایی کند. پس از شناسایی آنتی‌بادی‌هایی را رها می‌کند که به مواد مخدر متصل شده و به مدت هشت ماه مانع عبور آنها از سد خونی مغز می‌شود.

انتهای پیام/*

 

درباره ی samanrad

همچنین ببینید

تشخیص فیبروز سیستیک با آزمایش عرق

  گروه پزشکی و سلامت سایت خبری روزبلاگ: محققان شیوه جدیدی را با آزمایش ترکیبات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *